preloader

(371) 2966-1363 - A.Grigorjeva

(371) 2965-8715 - Č.Aleksandroviča

"Katra cilvēka dzīvē ir viens posms.." Č.Aleksandroviča


Ievietots 2015 gada 15 maijā - 9:00 PM


Post Cover

Katra cilvēka dzīvē ir viens posms, kad kustība ir spontāna vajadzība – tas ir zīdaiņa un agras bērnības periods. Pirmie 18 dzīves mēneši ir bērnam īpaši svarīgi. Šai laikā tas attīstās ļoti strauji, katru mēnesi apgūst jaunas iemaņas. Šai periodā bērnam ir visi priekšnosacījumi, lai strauji attīstītos.

Zīdaiņa motorā attīstība ir secīgs process, to nosaka gēni. Taču normāla tonusa attīstība, stāvokļa pārvaldīšanas un līdzsvara reakciju veidošanās lielā mērā atkarīga no manipulācijām, kuras ar zīdaini veic māte un apkārtējie.

Bērna motoriskās attīstības rezultāts ir vertikālas stājas ieņemšana un patstāvīga iešana. Ceļš uz šo rezultātu ir ilgs un to var iedalīt vairākos etapos, kurus nedrīkst izlaist. Galviņas pacelšana, roku iztaisnošana un ķermeņa pacelšana, kājiņu pievilkšana, apvelšanās no vēdera uz muguras un otrādi, sēdēšana, rāpošana, patstāvīga piecelšanās ir kārtējie panākumu līmeņi. Tiek stiprinātas atsevišķas muskuļu grupas ( kakla, muguras, roku, vēdera, kāju), pamazām veidojas pareizs mugurkaula izliekums, mainās ķermeņa smaguma centrs.

Pirmajā dzīves pusgadā bērns izteikti labāk kontrolē ķermeņa augšējās daļas muskuļus. Viņš apgūst tādas iemaņas kā rociņu kustības, satveršana vai galvas pagriešana cilvēka vai priekšmeta virzienā. Otrajā pusgadā bērns sāk kontrolēt gurnus, ceļus, pēdas. Tas būs nepieciešams, lai apgūtu sēdēšanas, rāpošanas, vēlāk stāvēšanas un pirmo soļu speršanas iemaņas.

Mazuļa intelektuālā attīstība ir cieši saistīta ar motorikas attīstību. Smadzenes koordinē kustību modeļu veidošanos. Optimālais laiks koordinētu un harmonisku kustību attīstībai ir starp trešo un vienpadsmito dzīves mēnesi, kamēr kustību modeļi nav galīgi nogulsnējušies, nostiprinājušies smadzenēs.

Zīdainim augot lielākam koordinētu kustību apgūšanā ir nepieciešama vingrināšana. Mūsu uzdevums ir palīdzēt mazulim darboties (sekot skanošai rotaļlietai, sniegties pēc mantiņas utt.). Kustības attīstība notiek no vienkāršām uz arvien smalkākām darbībām. Vienkāršās kustības veic viss ķermenis, bet smalkās tikai nelielas muskuļu grupas.


Atstāt savu komentāru:


Meklēt rakstu

"Mans viedoklis par zīdaiņu veselību un rehabilitāciju"

Latvijas iedzīvotāju vispārējais veselības stāvoklis pēdējo 15 gadu laikā ir krasi pasliktinājies. Dabiskais iedzīvotāju pieaugums strauji samazinājies.

Iepriekšejais raksts